Ako vymeniť tlmiče

Aj keď majú tlmiče rovnako dôležitú funkciu v aute ako brzdy, mnohí z nás zabúdajú na ich kontrolu a prevenciu proti poškodeniu. Dokonca len 7,5% vodičov považuje za dôležité pri kontrole auta skontrolovať aj tlmiče. Prečo sú pre vaše auto tlmiče tak dôležité a ako spoznáte že je čas na ich výmenu? A ako sa naopak vyhnúť ich poškodzovaniu?
Tlmič pruženia slúži k tlmeniu nárazov a kmitov automobilu počas jazdy, a tak dochádza aj k ochrane kolies pred vibráciami. Jeho hlavnou úlohou je zaistiť kontakt pneumatiky s vozovkou, udržať auto bezpečne na ceste a obmedziť voľný pohyb pružín. Jazda je tak príjemnejšia, pohodlnejšia a tiež aj bezpečnejšia. V aute sa sú umiestnené medzi nápravou a rámom automobilu, prípadne jeho karosériou, najdôležitejšie je, aby bol čo najbližšie k pružinám.

Ako spoznáte, že je čas na výmenu tlmičov? Predstavte si, že skáčete na trampolíne a jednoducho nemôžete zastaviť. Presne tak by sa správali aj pružiny v aute keby tam neboli tlmiče; auto by sa nepríjemne hojdalo, bolo by ťažké udržať vozidlo na ceste a sťažilo by sa aj brzdenie. Keď koleso príde na prekážku na ceste, pružiny zredukujú náraz, ktorý by karoséria auta dostala ak by bola upevnená priamo k automobilu. Úlohou tlmičov je zase zabrániť tomu, aby sa pružina zbytočne nenaťahovala a neskackala. Jednoducho povedané, vkladajú do procesu plynulosť a zabraňujú nadmernému pérovaniu. Je nesmierne dôležité dbať na to, aby správne fungovali. To, že auto potrebuje vymeniť pružinu je jednoduché zistiť, no pri tlmičoch je to zložitejšie. Čas na výmenu tlmičov je vtedy ak:

• sa zvyšuje opotrebenie pneumatík
• sa brzdná dráha predlžuje, hlavne ak ste na ceste s nerovným povrchom
• auto mení smer a dostáva sa do šmyku
• je ovládateľnosť auta nižšia
• zhoršuje sa komfort jazdy

Ak si naozaj nie ste istí tým, že je to práve chybou tlmičov, vyskúšajte tento test. Pri pomalej jazde skúste stláčať brzdový pedál a ak bude vaše auto vibrovať, je načase dopriať vašim tlmičom prehliadku v autoservise. Odborníci odporúčajú, aby ste nenavštevovali autoservis len vtedy, ak je naozaj zjavné, že je čas na výmenu tlmičov. Tlmiče by ste si mali dať skontrolovať aj po odjazdení každých 20 000 kilometrov.

Video s návodom ako tlmiče vymeniť:

Dôležitá je tiež prevencia, a to nie len v prípade ak máte tlmiče čerstvo vymenené, ale aj keď nechcete chodiť na ich výmenu každého pol roka (čo nechce asi nikto z nás). Tlmiče si dajte skontrolovať vždy po náročnej zime a jari na cestách. Okrem toho by ste si mali dať skontrolovať aj brzdy a geometriu náprav. Mnohé autoservisy dokonca takúto „preventívnu prehliadku“ auta ponúkajú bezplatne, takže si môžete dopriať kontrolu auta aj častejšie. Prieskumy ukazujú, že až 25 % európskych vodičov jazdí s opotrebovanými tlmičmi. To predstavuje niekoľko miliónov áut. Túto dôležitú časť auta jednoducho nezanedbávajte a doprajte bezpečnosť nie len vášmu vozidlu, ale hlavne vám samým.

Posted in Základné návody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *