Výmena brzdovej kvapaliny

Vo všeobecnosti sa považuje za druh hydraulickej kvapaliny, ktorá sa nachádza tak v hydraulických brzdových, ako aj spojkových systémoch. Spolu s brzdovými platničkami a brzdovými kotúčmi patrí k najdôležitejším bezpečnostným prvkom automobilu. V okamihu keď vodič stlačí brzdový pedál, brzdová kvapalina prostredníctvom tlaku prenesie silu z hlavného brzdového valca až k brzdovému mechanizmu kolies, následkom čoho nastáva spomalenie, prípadne úplné zastavenie vozidla.
Podobne ako všetky ostatné kvapaliny aj brzdová časom starne a stráca svoju funkciu. Obzvlášť , ak je namáhaná častým brzdením počas ktorého dochádza k ohrevu brzdového systému, zvyšovaniu adekvátnej teploty varu a intenzívnej tvorbe bubliniek. Tie sú na rozdiel od brzdovej kvapaliny stlačiteľné a teda nie sú schopné preniesť príkaz brzdovým doštičkám, čo môže počas jazdy spôsobiť vážne komplikácie.

Ako často meniť vo vozidle brzdovú kvapalinu ?
Brzdová kvapalina počas svojej činnosti pohlcuje vlhkosť z prostredia, čím klesá aj jej optimálny bod varu a po roku môže obsahovať viac ako 2% vody. Vzhľadom k tomu sa odporúča každoročná pravidelná kontrola všetkých vlastností spolu s presným odmeraním jej aktuálneho bodu varu.
S prihliadnutím na dôležitosť a náročnosť brzdových systémov by sa výmena brzdovej kvapaliny mala realizovať odborníkom pomocou špeciálneho prístroja každé dva roky. Samozrejme interval jej výmeny závisí aj od výsledkov každoročnej kontroly, jednotlivých meraní a spôsobu jazdy.

Americká klasifikácia brzdových kvapalín DOT
V súčasnosti sa na trhu stretnete so špecifikáciou brzdových kvapalín s označením DOT a príslušným číslom. Tá vychádza z americkej normy, avšak je kompatibilná aj s medzinárodnou normou SAE J 1703f.
Jednotlivé triedy DOT sa navzájom odlišujú svojim použitím, farbou, absorpciou vody a bodom varu. Bod varu je jedna z najdôležitejších vlastností brzdovej kvapaliny. Rozdeľuje sa na suchý bod varu, ktorý je určovaný pri 0% obsahu vody v brzdovej kvapaline a mokrý bod varu stanovený pri 3,5% obsahu vody v kvapaline.

Pri kúpe brzdovej kvapaliny dávajte pozor na:
– príslušnú normu a označenie DOT, ktoré musí byť v súlade s predpisom výrobcu automobilu.
– viskozitu, predovšetkým u automobilov s elektronickými brzdovými a stabilizačnými systémami ESP, ABS, DSC, v prípade ktorých používajte brzdovú kvapalinu DOT 4.
– záručnú lehotu 36 mesiacov, ktorá by sa nemala predlžovať , keďže kvapaliny v plastových fľaškách po čase znižujú suchý bod varu na 130 stupňov a absorbujú až 6% vody.

Posted in Základné návody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *